Із списку ТОП-рейтингу: Наталія Шетеля дала велике інтерв’ю про цінність української культури

Чи реально звичайне училище перетворити на класичну Академію? Як надихати український народ мистецтвом та готувати фахівців із творчих спеціальностей? І чи змінилося творче життя, зокрема й на Закарпатті, під час воєнного стану – на всі ці складні, але актуальні питання відповідає ректорка Академії культури і мистецтв, заслужений працівник культури України, доктор педагогічних наук, доцент, голова постійної комісії з питань культури, молодіжної та інформаційної політики, фізичної культури і спорту Закарпатської обласної ради Наталія Шетеля. Саме ця тендітна, але сильна жінка сьогодні серед культурної еліти краю, серед тих, хто щохвилини працює для забезпечення гідного майбутнього України на теренах Європи. І це без перебільшення.
«Пишаюся ЗСУ, Україною і колективом Академії»
Пані Наталю, ваша праця – з розряду тих, яку реально помітно в області. Ви, серед небагатьох, творите культурну еліту краю. Як ректорка Академії долучаєтеся до всіх освітніх та культурницьких заходів, ідей, проєктів. Як науковець – розиваєте цей напрям, підтримуєте й скеровуєте колег. Як депутатка – завжди в центрі схвалення важливих рішень. Пишаєтеся собою?
Я пишаюся ЗСУ, Україною і колективом АКіМ.
Коли ж мене питають про досягнення Академії, я щоразу кажу, що такі ми маємо завдяки взаємодії освітнього колективу та керівництва області й міста, депутатських корпусів, які сприяли розвитку вишу. І це – правда. Тому нам удалося перетворити освітній заклад із училища на класичну Академію і зайняти престижне місце серед вузів краю. Наша місія у цей складний час війни – надихати український народ мистецтвом та готувати фахівців із творчих спеціальностей. Бо їм зберігати і розвивати яскраві вияви української культури, які війна зробила чуттєвими, глибокими.

Сьогодні Академія готує бакалаврів і магістрів за напрямами та спеціальностями: «Хореографія», «Музичне мистецтво», «Сценічне мистецтво», «Менеджмент соціокультурної діяльності», «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа». Також ліцензовано нову спеціальність – «Аудіовізуальне мистецтво та виробництво для відділення ФПО». Щоразу, коли ми отримували від Національного агентства сертифікат про акредитацію нової спеціальності – то було для нас справжнім святом.
Наразі в Академії навчається понад 600 студентів. Функціонують 3 кафедри, 8 циклових комісій, обласні курси підвищення кваліфікації, бібліотека, 12 творчих колективів, дитяча творча студія, студентський гуртожиток, медичний кабінет тощо.
Освітній процес забезпечують професори, десятки доцентів, доктори наук, кандидатів наук, народні та заслужені артистів України, заслужені працівники культури України, заслужений діяч мистецтв України.
Щодо наукової роботи. Тут здобутком стало видання друкованого засобу масової інформації «Наукові записки. Серія: Педагогічні науки» Закарпатського угорського інституту ім. Ф. Ракоці ІІ та Комунального закладу вищої освіти «Ужгородський інститут культури і мистецтв» Закарпатської обласної ради, що пройшло успішну державну реєстрацію в Міністерстві юстиції України. Відтепер у цьому виданні друкуватимуть результати дисертаційних робіт на здобуття наукових ступенів кандидата і доктора наук та інших наукових досліджень викладачів і студентів.
Упродовж останніх років викладачі кафедр видали близько 10 монографій, понад 15 навчально-методичних посібників, більше 70 методичних рекомендацій. Опубліковано понад 300 наукових статей у фахових журналах України та зарубіжжя, у тому числі понад 30 викладачів опублікували свої статті в Scopus та Web of Science. А ще – низка тез та доповідей у збірниках за матеріалами конференцій: понад 500 публікацій, у т.ч. зі здобувачами вищої освіти. Отримали 18 авторських свідоцтв на право інтелектуальної власності.
Також у рамках транскордонного співробітництва маємо успішні партнерські зв´язки із вузами багатьох європейських країн, що дає змогу нашим студентам і педагогам набувати фахового досвіду за євростандартами.
Сьогодення внесло корективи і наразі вже мало гарно станцювати чи заспівати на міжнародних платформах…
Саме так. Війна внесла свої корективи, а тому представникам культурного фронту необхідно знайомити світ з Україною, її культурною спадщиною, традиціями, звичаями, мовою. І, звичайно, демонструвати свій інтелект, світогляд, цінності, поведінкову культуру. Я на робочих нарадах завжди прошу колег звертати увагу студентів на ці речі під час проведення фахових занять.
І маю сказати, що нам це вдається.
Із навчальними закладами яких країн АКіМ співпрацює? До слова, днями ваші студентки подякували викладачам і вам особисто за можливість бути серед учасників Програми Європейського Союзу Erasmus+. Що це означає?
Так, це було приємно читати. Завжди приємно, коли студенти цінують працю викладача. Академія зареєстрована у системі Еразмус+. Тож на запрошення керівництва Університету ім. Яна Длугоша я їздила з робочим візитом у Польщу, під час якого й було підписано угоду про співпрацю, після чого студенти й відбули в Ченстохов. Там вони впродовж тривалого часу представляли АКіМ у проєкті обміну з Університетом ім. Яна Длугоша. Також ми підписали Декларацію соціального партнерства (діяльність партнерства розповсюджується на територію Карпатського регіону України – Івано-Франківська, Закарпатська, Чернівецька області), Румунії та Польщі.

Очолюваний вами заклад і з перших днів війни прихистили внутрішньо переміщених осіб…
Так. Це рішення було прийняте колективом одноголосно, нас підтримали перші керівники області, а також чеські партнери Краю Височина, які виділили для ремонту гуртожитку АКіМ понад 5 млн крон, аби дати гідні умови проживання для 57 українців, котрі були вимушені шукати порятунку від «сусідських» ракет. Долучився до цього проєкту також благодійний фонд «Карітас Чеської Республіки».
«Мета цих нелюдів – стерти національну ідентичність українців! Але культурний код українців не вбити!»
Попри складну ситуацію в країні, культурний і мистецький фронт має місце! Як під час воєнного стану змінилося творче життя, зокрема на Закарпатті?
Почну з того, що будь-яка війна – це біль, сльози, горе. Вторгнення росії в Україну, яке триває понад 400 днів, перевернуло світ. Вороже вторгнення принесло українському народу стільки болю, що пройдуть десятиліття, а може й століття, поки ця рана почне загоюватися. Ворог цинічно вбиває українців – від малого до літнього, руйнує критичну інфраструктуру, заклади медицини, освіти, культури. Ми пам´ятаємо сотні важких днів, серед яких і той, коли росіяни цинічно запустила майже 100 ракет і безпілотників по Україні, нанісши удари по столиці та завдавши руйнувань, серед іншого, безцінним Київській картинній галереї, філармонії, унікальним музеям Ханенків і Шевченка, університету Шевченка, Науковій бібліотеці ім. М. Максимовича та іншим. Ворог, крім того, незаконно вивозить українські культурні цінності.
Ціле інтерв’ю ви можете знайти на першоджерелі – клікайте.
Нагадаємо, Наталія Шетеля, ректорка Культури і мистецтва, увійшла у рейтинг Незламності, який ми підготували на рік війни, 24 лютого. Як каже, наш глава держави Володимир Зеленський “Наша сила – це наші Люди”. Наталію Шетелю називають першою леді Закарпаття у слід за дружинами голови ОВА та обласної ради.
