Експорт товарів до ЄС різко знижується. Економіка України знову взяла курс на “східний вектор”?
Український експорт, лише почавши набирати вагу на європейському ринку, знову втрачає її. У структурі експорту зростає частка Росії та країн СНД, що знову збільшує залежність української економіки від “східного вектора”. Такі дані містить регіональна статистика українського експорту.
Експорт товарів до ЄС різко знижується. Економіка України знову взяла курс на “східний вектор”?
Торговельна війна з РФ призвела до падіння українського експорту в країни СНД на 31,3%, а до самої Росії – на 33,7%.
Водночас після набрання чинності 23 квітня автономних преференцій ЄС, українські виробники отримали можливість експорту до країн Євросоюзу без сплати митних зборів.
В цілому за підсумками 2014 року український експорт до ЄС зріс, однак це зростання виявилося мінімальним – лише 2,6%.
Збільшилась і частка європейського регіону в структурі українського експорту – з 26,6% до 31,5%.
Все це не могло не відобразитися і на регіональній структурі українського експорту. Якщо за підсумками 2013 року експорт до Європи перевищував поставки до країн СНД лише в Києві і семи областях країни, то за рік кількість таких областей зросла на шість.
За минулий рік поставки до ЄС стали переважати в Полтавській, Херсонській, Черкаській і Чернівецькій областях.
Проте головне – за підсумками 2014 року експорт до ЄС перевищив СНДівський навіть у Донецькій і Луганській областях.
Щодо останніх варто відзначити, що враховувалися всі підприємства, які подавали звітність Держстату, включаючи і підприємства на окупованих територіях. Ще до кінця літа минулого року експортувати продукцію до ЄС можна було і з окупованих територій, проте з активізацією бойових дій в регіоні ця можливість зникла.
Ще в кількох областях, зокрема у Вінницькій та Кіровоградській, частка експорту до ЄС майже зрівнялася з часткою ринку країн СНД.
Саме по собі це є позитивною новиною. Однак, якщо порівняти дані за весь 2014 року зі статистикою його першого півріччя, то можна побачити зовсім іншу динаміку.
Експорт товарів до ЄС різко знижується. Економіка України знову взяла курс на “східний вектор”?
У перші місяці дії автономних преференцій призвели до різкого – на 14,9% – зростання українського експорту до ЄС. Водночас за підсумками другого півріччя, а особливо – IV кварталу, Держстат фіксує гальмування, а згодом – і падіння експорту з України до Євросоюзу.
Як наслідок, за підсумками першого півріччя минулого року експорт до ЄС перевищував СНДівський у столиці і в 15 областях.
Тобто протягом другого півріччя одразу в двох областях – Житомирській і Кіровоградській – частка експорту в СНД знову перевищила європейську.
Ще один показовий момент – зниження частки ЄС протягом другого півріччя фіксується у 14 (більш ніж у половині!) областей країни.
За підсумками минулого року лише в п’яти областях (Волинській, Івано-Франківській, Закарпатській, Львівській та Тернопільській) частка експорту до ЄС перевищує 50%. Лише за шість місяців раніше до цього списку входила і Чернівецька область.
Ще тривожніша динаміка – за друге півріччя частка країн СНД збільшилася практично в усіх областях. Навіть у Західній Україні! А це означає, що можливості економічного тиску на країну у Кремля лише зростають.
Тим більше, враховуючи продовження падіння українського експорту до ЄС, показники 2015 року можуть виявитися ще гіршими.
Дані початку нинішнього року свідчать – падіння українського експорту до Євросоюзу триває.
За словами глави представництва ЄС в Україні Яна Томбінського, в січні це падіння склало близько 13%.
“У перші місяці (після набрання чинності автономними преференціями ЄС. – Ред.) фіксували навіть більші цифри експорту на європейський ринок, ніж очікували. Проте згодом побачили зменшення динаміки, падіння на 13% у перший місяць 2015 року. Це пояснюється погіршенням економічної ситуації в Україні з відомих причин”, – зазначив дипломат.
З урахуванням того, що підстав очікувати покращення на ринках країн СНД поки немає, саме експорт до Європи повинен стати локомотивом відновлення української економіки.
У такій ситуації уряду потрібно шукати нові шляхи підтримки українського експорту.
Проте не менше подальші успіхи експортерів залежатимуть і від місцевої влади.
Саме тому нові дані Держстату мають показати, в яких областях місцева влада сприяє експортерам, а де їх залишили сам на сам з цією проблемою.