ЗМІ зобов’язали видаляти негативні коментарі про посадовців: що змінилося в законі про медіа

Верховна Рада ухвалила закон, який звільняє онлайн-медіа від відповідальності за негативні коментарі читачів щодо посадовців, за умови їх видалення протягом трьох робочих днів після отримання скарги або припису. Про це повідомляє Informator.ua з посиланням на закон України.
Верховна Рада України хоче зобов’язати ЗМІ видаляти негативні коментарі читачів під публікаціями. Онлайн-медіа мають це зробити протягом трьох днів після отримання ухвали суду, скарги або припису Нацради. У іншому випадку ЗМІ можуть притягти до відповідальності.
Відповідний законопроект №11321 авторства, зокрема, голови комітету зі свободи слова Ярослава Юрчишина було прийнято парламентом 14 січня. Про це повідомляє “Судово-юридична газета”.
У новій редакції статті 117 Закону “Про медіа” уточнено, що звільнення від відповідальності поширюється на випадки, коли онлайн-медіа обмежують доступ до недостовірної інформації або такої, що порушує законодавство. Це стосується контенту, розміщеного у розділах для коментування чи користувацьких публікацій.
При цьому видання зазначає з посиланням на судові рішення, що багато чиновників називають недостовірною ту інформацію, яка містить щодо них негативний характер. А Велика Палата Верховного Суду раніше ухвалила, що негативна інформація про людину вважається недостовірною, якщо особа, яка її поширила, не доведе протилежного (презумпція доброчесності).
Як зазначив суд, негативною слід вважати інформацію, в якій стверджується про порушення особою, зокрема норм чинного законодавства, вчинення будь-яких інших дій (наприклад, порушення принципів моралі, загальновизнаних правил співжиття, неетична поведінка в особистому, громадському чи політичному житті тощо) і яка, на думку позивача, порушує його право на повагу до гідності, честі або ділової репутації.
Закон також містить уточнення щодо роботи журналістів, які співпрацюють з медіа за цивільно-правовими договорами. Вони, як і штатні працівники, нестимуть відповідальність за поширення неправдивої або забороненої інформації, якщо вона:
не відтворює дослівно або без спотворень матеріали інших зареєстрованих медіа чи офіційних джерел;
не була отримана у відповідь на запит на інформацію або офіційне звернення;
не базується на публічних виступах чи повідомленнях державних органів або їх представників.
Законопроєкт також передбачає зміни в організації роботи парламентських комітетів, зокрема можливість проведення засідань у форматі відеоконференцій за згодою більшості членів комітету.