Що робити якщо пішов в СЗЧ?
Законодавчі підстави відповідальності за СЗЧ (самовільне залишення частини) та Дезертирство
- ст. ст. 17, 65 Конституції України;
- ст. 17 Закону України «Про оборону України»;
- Відповідно до п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 24 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов`язки військової служби на території військової частини або в іншому місці роботи протягом робочого часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком, чи поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов`язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира;
- ст. ст. 11, 16, 127-131, 199, 216 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України;
- ст. ст. 1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.
У чому різниця СЗЧ та Дезертирство в умовах війни?
Щодо відповідальності за СЗЧ та Дезертирство в військовий стан?
Натомість стаття 408 КК України, закладає в поняття Дезертирство – прямий умисел на ухилення від служби, що проявляється у самовільному залишенні військової частини, з метою ухилитися від військової служби, вчиненому в умовах воєнного стану. У такому разі військовий звинувачується у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 408 КК України карається позбавленням волі на строк від 5 до 12 років позбавлення волі.
Відповідальність за СЗЧ та Дезертирство згідно даних судової практики
Нині згідно останніх рішень Реєстру судових справ за злочини СЗЧ та Дезертирства військові отримують у переважній більшості реальні покарання терміном 5 років позбавлення волі або більше. Якщо такий військовий уже перебував частину часу у СІЗО тоді цей строк зараховується у термін відбування покарання.
При винесенні вироку суди враховують характеристику обвинуваченого по місцю проходження військової служби, більшість з них характеризується посередньо, до виконання службових обов`язків відносилися безвідповідально, по декуди зловживають алкоголем.
Разом з тим, частою обставиною, що пом`якшує покарання особи згідно ст. 66 КК України є щире каяття. Про даний факт може свідчити явна поведінка військовослужбовця та щирий жаль з приводу вчиненого, надання визнавальних показів.
Обставин, які б обтяжували покарання обвинуваченому у відповідності до ст.67 КК України органом досудового розслідування також встановлюються, поширеними з них є стан алкогольного спʼяніння.
Що робити якщо пішов в СЗЧ?
Процедура повернення:
- Добровільне прибуття: Військовий має самостійно з’явитися до своєї військової частини або місця служби.
- Документи: Мати при собі паспорт та військовий квиток.
- Термін повернення: Військовослужбовці повинні повернутися до місця служби не пізніше 1 січня 2025 року.
Дії командування:
- Поновлення служби: Командир частини зобов’язаний протягом 72 годин відновити дію контракту та поновити всі виплати, пільги та соціальні гарантії.
- Повідомлення органів: Командир інформує органи досудового рослідування чи суд про повернення військовослужбовця.
Розподіл на службу: Після повернення військовослужбовці можуть бути направлені до резервного батальйону, звідки їх скерують для подальшого проходження служби в інші частини, окрім тієї, яку вони залишили.
Важливо: Якщо військовослужбовець не повернеться до 1 січня 2025 року, кримінальне провадження може завершитися обвинувальним вироком, що передбачає покарання у вигляді позбавлення волі до 10 років.
Рекомендації: За потреби зверніться до військового адвоката для отримання консультації та роз’яснень правильного послідовного порядку ваших дій, а також для попередження можливих ризиків.