Ризик застосування ядерної зброї у світі досяг свого піку – SIPRI
Війна в Україні, розв’язана диктаторським режимом президента росії володимира путіна, посилила напруженість у відносинах між ядерними державами. Так, на сьогодні ризик застосування ядерної зброї у світі досяг найвищого рівня з часів Холодної війни.
Такі дані оприлюднив Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем миру (SIPRI) у щорічному “збройовому” зведенні.
За оцінкою SIPRI, всі держави “ядерного клубу” – росія, США, Великобританія, Франція, Китай, Індія, Пакистан, Ізраїль і КНДР – мають намір збільшити число боєголовок в найближчі роки і проводять модернізацію ядерних арсеналів.
“Попри те, що минулого року були досягнуті значні успіхи, як в області контролю над ядерними озброєннями, так і в області ядерного роззброєння, ризик застосування ядерної зброї зараз здається вище, ніж будь-коли з часів Холодної війни”, – зазначив у доповіді SIPRI директор Інституту Дена Сміта.
Директор програми SIPRI з вивчення зброї масового ураження Вілфред Ван заявив, що всі ядерні держави світу нарощують або оновлюють свої арсенали.
“Більшість країн відводить все більше місця ядерній риториці і тій ролі, яку ядерна зброя відіграє в їхніх військових стратегіях. І це дуже тривожна тенденція”, – зазначив він.
За словами експерта SIPRI Ханса Крістенсена, “є явні ознаки” того, що процес скорочення ядерних озброєнь, який тривав з часів закінчення Холодної війни, завершено.
Станом на січень 2022 року лідерами за кількістю розгорнутих ядерних боєголовок були:
- США – 1744 (разом із запасом-3708);
- росія – 1588 (4477);
- Франція – 280 (290);
- Великобританія (у 2021 році країна відмовилася від публікації даних по ядерних боєголовках) – 120 (180).
- Ядерним запасом володіє також Пакистан – 165 боєголовок, Індія — 160, Ізраїль – 90 і КНДР – 20.