Росіяни вигадали фейк про інструкцію, як зустрічати загиблих захисників із фронту
Низка російських сайтів-сміттярок, телеграм-каналів та ботосторінок у соцмережах активно ширять чергову брехню.
Мовляв, кременчуцьким школярам роздають інструкцію «як правильно стояти на колінах, зустрічаючи загиблих захисників із фронту». На листівках зображені відповідні пози.
Зворотний пошук зображення виводить на схожі малюнки на кількох фотостоках (сайти із продажу світлин). Підписують його англійською, дослівно «набір футболістів, які протестують на колінах проти расизму та жорстокості поліції за Black Lives Matter».
Оригінальний малюнок ілюструє, як футболісти і спортсмени протестують, стаючи на коліно і піднімаючи руку вгору. Цей жест набув глобального поширення після вбивства афроамериканця Джорджа Флойда в травні 2020 року в США, що викликало хвилю протестів по всьому світу.
А вперше його використав гравець американського футболу Колін Капернік (Colin Kaepernick), коли у 2016 році став на коліно, піднявши руку вгору, під час виконання гімну США перед матчами Національної футбольної ліги (NFL). Жест означав незгоду з расовою нерівністю та насильством поліції.
Цікаво, що на фейковій інструкції надрукований уривок вірша «На щиті» Оксани Лесик-Падучак. Ймовірно, російські пропагандисти використали його для того, щоб створити ілюзію більшої подоби на правду. А також, щоб показати «нацистський образ українців», оскільки у вірші вжито слово-тригер для росіян — «бандерівський».
Окрім того, в «новині» немає жодної конкретики — звідки про це стало відомо, в якій школі таке помічено, коментарі очевидців. У сукупності все це свідчить про те, що це російська підробка.
Насправді в багатьох культурах люди стають на коліна: щоб молитися, просити прощення або вшанувати пам’ять померлих. В Україні вшановують памʼять полеглих воїнів, стаючи на одне коліно. Це жест поваги, абсолютно добровільний.
Але російська пропаганда закладає в нього негативну конотацію. Адже в їхньому розумінні ставання на коліна символізує підкорення правителю. Вони й досі нерідко, звертаючись до свого кремлівського диктатора, стають на коліна.
Фейк створено для того, щоб викликати негативні емоції до української влади, підірвати довіру до освіти та нав’язати певні стереотипи, що не притаманні українцям.