На Закарпатті стартував Мандрівний міжнародний фестиваль Docudays UA
Фестиваль по всій Україні проходить з 12 листопада до 30 грудня, він розпочався у Львові й побуває у 22 областях України. Та вперше – за кордоном. Детальніше про цьогорічний перебіг фестивалю на Закарпатті, програму, заходи, організаторів та авторів йшлося на пресконференції в Ужгороді.
Тема цьогорічного Мандрівного Docudays UA – «Надзвичайний стан» – дуже зрозуміла та близька всім українцям та українкам. Надзвичайний стан — це виняткова ситуація, коли звичне життя та плани на майбутнє поставлені на паузу. А базові життєві потреби й людські права – під постійною загрозою.
Наталія Кабацій, директорка БО «Комітет медичної допомоги в Закарпатті», співкоординаторка фестивалю в Ужгороді зауважила, що цьогорічний мандрівний Docudays UA таки відбудеться, хоча відкриттю традиційно у березні в Києві фестивалю завадила війна.
«У Києві фестиваль розпочався тільки вікендом тільки на початку листопада. Тема цьогорічного фестивалю – Надзвичайний стан – це та виняткова ситуація коли ми не маємо звичайного життя і наші всі плани на майбутнє поставлені на паузу,- каже Наталія Кабацій. – Ми говоримо про базові проблеми і людські права, які є загрозою у всі часи».
Фестиваль проходить по всій Україні. Коли планували, чи проводити і як, бо багато партнерів опинилося за межами України( закордоном чи в окупації), всі відгукнулися. Організатори були вражені!
“На Закарпатті ми розпочинаємо сьогодні, 28 листопада з показів у навчальних закладах. Інша частина фестивалю – це відкриті покази». 1 грудня відбудеться показ фільму для студентської молоді «Синдром Гамлета». Очікується, що до показу онлайн приєднається герой стрічки. Навіть в умовах надзвичайного стану та війни ми боремося за права людини, за свободу”, – каже Марія Менджул, д.ю.н., доцент, ГО “Карпатська Агенція Прав Людини “Вестед”, заступниця директора Юридичної клініки УжНУ, співкоординаторка фестивалю в Ужгороді.
У рамках Docudays UA щороку проводяться праовосвітні заходи. Цього року заплановано вебінар, головною темою якого стане документація військових злочинів. Також продовжиться компанія, започаткована минулого року про права жінок при пологах. У межах кампанії «Разом – за безпечні пологи» дізнаємося, який досвід ведення вагітності та пологів за час війни слід врахувати у повоєнній відбудові. Зараз акценти змістяться на захист прав жінок при пологах в окупації, в укриттях, за відсутності медперсоналу.
Марія Симкович, методист управління освіти Ужгородської міської ради, співорганізатор фестивалю в Ужгороді нагадала, що освітяни долучаються до організації Docudays UA вже 9-ий рік поспіль.
«Цього року ми запланували 5 стрічок і додатковий показ: 28,29 листопада, 5,6,7,12 грудня. В онлайформаті до переглядів долучаться режисери Олеся Моргунець та Дмитро Гришко «між небом та горами». – розповіла Марія Симкович. – Традиційно щороку ми проводимо конкурс фотографії про права дітей. Цього року обрали тему «Якби не війна»: як наше сьогодення плинуло на життя і побут дітей, що змінилося в їхньому житті, які втрати, які емоції, що робить щасливими чи навпаки. Хочемо звернути увагу саме на дітей, за них сьогодні найбільше страшно». Підсумки фотоконкурсу оголосять 14 грудня, відтак організують мандрівну фотовиставку”.
Цього року всі покази, на відміну від фестивалів «ковідних часів» будуть демонструвати офлайн. Про місце та час переглядів організатори повідомлятимуть заздалегідь на сторінках Docudays UA, це пов’язано із заходами безпеки та наявністю електроенергії.
Також цього року фестиваль на Закарпатті проведе акцію на підтримку свого постійного багаторічного модератора Максима Буткевича, який перебуває зараз у російському полоні.
До програми Мандрівного Docudays UA увійде блок короткометражних стрічок, знятих українськими режисерами й режисерками після початку повномасштабного вторгнення. Також будуть представлені іноземні та українські фільми з програми 19-го DOCUDAYS UA, яку команда готувала ще взимку для показів у кінотеатрах мирного Києва. Детальніше з кінопрограмою можна ознайомитися на сайті Мандрівного.
Цього року безпека наших глядачів і глядачок – найпріоритетніше завдання, тому ми обмежуємо кількість офлайнових публічних заходів. Детальніше про події можна буде дізнатися у регіональних координаторів та координаторок фестивалю. Стежте за оновленнями на фейсбук-сторінках та на сайті Мандрівного, повідомили в Ужгородському пресклубі.
Організатори:
Громадська організація «Докудейз»
Українська Гельсінська спілка з прав людини
Благодійна організація «Фонд милосердя та здоров’я»
ГО «Центр сучасних інформаційних технологій та візуальних мистецтв»