Що треба знати закарпатським призовникам про четверту хвилю мобілізації
В Україні стартувала четверта хвиля мобілізації, яка триватиме до кінця квітня. Влада заявила, що проколів, допущених під час попередніх трьох хвиль, більше не буде. Закарпатський кореспондент дослідив, що потрібно знати призовнику про новий етап мобілізаційної кампанії
Що треба знати закарпатським призовникам про четверту хвилю мобілізаціїБеруть тільки здорових і боєздатних
ВАЖЛИВО! Що треба знати призовникам про четверту хвилю мобілізації?Четвертою хвилею часткової мобілізації планується охопити близько 50 тис. українців. Отримувати повістки військовозобов’язані будуть до кінця квітня. До мобілізації призивають людей з усіх регіонів України. Виняток – тимчасово окуповані території. Тамтешні жителі можуть записатися в армію добровільно.
В рамках нинішньої мобілізації повістки, за даними Міністерства оборони, вже вручили більше 70 тис. українців. При цьому 45 тис. мобілізованих пройшли медичне обстеження і вирушили в навчальні центри збройних сил. У Генеральному штабі запевняють, що помилки трьох попередніх хвиль мобілізації, що проходила в 2014 році, повністю враховані. Тепер в армію набирають лише тих, хто дійсно потрібен фронту.
“Запити надсилають військові частини, так що спершу призиваємо людей з затребуваними військово-обліковими спеціальностями, – на умовах анонімності говорить один зі співробітників київського міськвійськкомату. – Правда, це не завжди вдається. Якщо є хто-небудь зі спеціальністю для тилу, доводиться перенавчати, наприклад, на артилериста – іншого виходу немає. Крім того, отримані ще в радянський час спеціальності вже давно неактуальні, і освоювати нові все одно доведеться “. Під час нинішньої хвилі мобілізації серед чоловіків перевагу віддають танкістам, артилеристам, фахівцям протиповітряної оборони, зв’язківцям і ремонтникам техніки. Серед жінок – медикам та зв’язківцям.
103,5 тис. осіб планують мобілізувати в цьому році
Крім цього, посилили контроль якості медичного обстеження призовників. Близько 40% призовників відсіюється в ході проведення медичних комісій. Ті, хто придатний, в обов’язковому порядку пройдуть навчання – спершу у військових центрах, а потім на полігонах. Підготовка в “учебці” триватиме 26 днів. За цей час призовники повинні оволодіти військово-обліковими спеціальностями. Після навчань – програма бойового злагодження, і тільки потім – відправка в зону АТО.
Що треба знати закарпатським призовникам про четверту хвилю мобілізаціїЗабезпечують усім необхідним
Цього разу мобілізованим гарантують і повне державне утримання, а воюючим на передовій – каски та бронежилети.
“Кожен прибулий в навчальний центр буде екіпірований і поставлений на всі види забезпечення: речове, фінансове, продовольче, – розповів в інтерв’ю Фокусу полковник Олександр Правдивець, що відповідає в Генштабі за мобілізацію. – Військовослужбовці, що виконують обов’язки у зоні АТО, будуть забезпечуватися засобами індивідуального захисту “.
Щоб з’ясувати, чи дійсно Міноборони врахувало помилки і вирішило проблеми перших хвиль мобілізації, Фокус поговорив з декількома новобранцями, які вже потрапили в навчальні центри. Всі вони відзначили, що перші дні армійського життя пройшли гладко. За їх словами, хаосу, про який говорили призовники під час першої хвилі мобілізації, немає. Вони підтверджують, що багатьох відсіяли після медкомісії, а в їх учебці практично всі мають військові спеціальності. Забезпечення – “більш-менш”, їжа – “нормальна”, армійський побут – “можна змиритися”.
Що треба знати закарпатським призовникам про четверту хвилю мобілізаціїНові методи боротьби з ухиленням від мобілізації
Особливістю четвертого хвилі мобілізації стала велика кількість ухильників. Втім, потенційні новобранці пояснюють, що багато хто не бере повістки не з боягузтва, а через недовіру до влади. Мовляв, та досі виразно не пояснила, що ж насправді відбувається на сході. А тут ще в Кремлі, який відкрито намагається зірвати мобілізацію в Україні, вирішили підсобити ухильниками. З подачі Володимира Путіна, який нещодавно закликав небажаючих воювати “пересидіти в Росії”, збільшений термін перебування в РФ українців призовного віку. Якщо раніше на території Росії українці могли перебувати всього 90 днів протягом півроку, то тепер для осіб призовного віку міграційна служба РФ продовжує цей строк нескінченна безліч разів.
110 тис. Українців були мобілізовані в 2014 році
У військових комісаріатах визнають: відловити, а потім і покарати ухильника важко. Воєнкоми підкреслюють, що багато інформації, пов’язаної з мобілізацією, не відповідає дійсності. Наприклад, повідомлення про те, що осіб призовного віку без довідки з військкомату прикордонники не випускають за кордон, – звичайна для нинішнього часу страшилка.
За словами заступника міністра оборони Івана Руснака, вже відкрито 1336 кримінальних проваджень щодо 7472 українців, які ухиляються від проходження військової служби, винесено 160 вироків. Але в основному це символічні штрафи (до 255 грн) і умовні покарання.
Зараз військові комісаріати активно займаються формуванням Єдиного державного реєстру військовозобов’язаних. Це значно спростить пошук осіб, які ухиляються від мобілізації. За словами заступника начальника управління мобілізаційного планування Генштабу Володимира Талат, для всіх ухильників дані з реєстру будуть мати дуже серйозні наслідки – від неможливості влаштуватися на будь-яку роботу до кримінальної відповідальності. Найближчим часом можливе також законодавче оформлення ряду заходів по боротьбі з ухильниками, в тому числі посилення покарання для них.
Що треба знати закарпатським призовникам про четверту хвилю мобілізації
На корупцію розраховувати не варто
Але досі є й ті, хто заяву з проханням закликати їх добровольцями писав неодноразово, проте повістки так і не дочекався. Так, за спостереженнями бажаючих вступити в лави ЗСУ в попередні хвилі мобілізації воєнкомів більше цікавили не добровольці, а ті, хто служити не хотів. З таких призовників намагалися отримати викуп за право відкосити від служби. У Міноборони проблему визнають.
“Корупція присутня, – підтверджує Олександр Правдивець. – Повністю викорінити її у військових комісаріатах поки не вдається. Нещодавно в Адміністрації Президента за участю ГПУ та інших правоохоронних органів було проведено службову нараду з цього питання. Складено план відповідних заходів та дано вказівки їх виконавцям. Ця робота знаходиться на особливому контролі глави держави “.
Паралельно в Міноборони планують посилити відповідальність посадових осіб “за невиконання військово-транспортної обов’язки і незабезпечення оповіщення, збору та поставки мобілізаційних ресурсів”. Відомство підготувало відповідний законопроект, згідно з яким за ці порушення передбачено покарання від 2 до 5 років позбавлення волі.
Що треба знати закарпатським призовникам про четверту хвилю мобілізаціїРизикуєш життям – отримуєш суттєву доплату
Ще одне мотиваційний відмінність нинішньої мобілізації – підвищена оплата для тих, кого відправлять на передову. У Кабміні взялися виконувати передвиборчу обіцянку Президента про поліпшення матеріального забезпечення бійців. З 1 лютого солдатам, які виконують бойові завдання, гарантують виплату по тисячі гривень в день. Відповідну постанову “Про особливості грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій”, підготовлене Міністерством оборони, Кабінет Міністрів прийняв 28 січня.
Так, підбитий ворожий автомобіль “коштує” 12 тис. грн, танк – 48 тис. грн, реактивна система залпового вогню – 60 тис. грн, бойовий літак – 121 тис. грн, об’єкт наземної артилерії і БМП – по 42 тис. грн, ПЗРК – 30 тис. грн. У два рази планують збільшити і грошове забезпечення військовослужбовців, які беруть безпосередню участь у АТО, в три рази – бійців, які воюють з початку війни.
“Якщо бригада успішно виконала завдання, їй виплатять 365 тис. грн, полку – 243 тис. грн, батальйону – 121 тис. грн, роті – 60 тис. грн”, – пояснює Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк.
А ось за підбиту раніше ворожу техніку героям не заплатять. Грошової роботи для військових і так предостатньо: за даними постійного представника України в ООН Юрія Сергєєва, на території України знаходиться 235 танків, 720 БТР і 263 артилерійські системи збройних сил Росії. Про це дипломат повідомив під час позачергового засідання Ради Безпеки ООН 26 січня.
Що треба знати закарпатським призовникам про четверту хвилю мобілізації
Втім, чіткого механізму виплат поки немає, а найголовніше – не вказано джерело фінансування цих витрат. Підготувати спільний наказ Міноборони, СБУ та МВС для виконання даної постанови Арсеній Яценюк доручив до 1 лютого. Поки відзвітував лише Міністр оборони Степан Полторак. Він повідомив, що його відомство працює над відповідною інструкцією, яка регламентує порядок виплат.
“Буде визначена чітка система фіксації доказів – як танк або інша техніка були знищені”, – йдеться на урядовому сайті.
Так що живі гроші, зароблені в лютневих боях за знищену техніку ворога, військові отримають вже в березні. У всякому разі так обіцяють в Кабміні.