Скільки платитимуть за харчування батьки ужгородських дітей?
Слід зазначити, що харчування забезпечуватиметься відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2011 року № 116 «Про затвердження Порядку надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість».
Одразу в першому пункті цієї постанови зазначено, що організація харчування дітей у державних та комунальних навчальних закладах покладається на органи виконавчої влади, а в навчальних закладах, що належать територіальним громадам, – на органи місцевого самоврядування. Також прописано, що в загальноосвітніх навчальних закладах денної форми навчання за рахунок бюджетних коштів здійснюється харчування школярів: батьки яких постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи; учні 1–4 класів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; з малозабезпечених сімей, що отримують допомогу відповідно доЗакону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям».
За рішенням педагогічної ради навчальний заклад може звільнити від плати за харчування вихованців груп продовженого дня (у відсотках від чисельності групи за списком):
– 10% – у повному обсязі;
– 15% – на половину вартості.
Загальноосвітній навчальний заклад може прийняти рішення про звільнення у повному обсязі від плати за харчування не більш як 25% від чисельності групи за списком учнів, які проживають у пришкільних інтернатах.
Харчування інших учнів здійснюється за власні кошти.
Відмінності спостерігаються в оплаті харчування садочків, НВК та загальноосвітніх закладів міста. Якщо в садках та НВК оплата відбувалася за чотириразове харчування, а в школах учнів 1–4 класів – за одноразове, то тепер буде відповідно до рішення батьківських комітетів кожного закладу індивідуально. Так, до прикладу, в деяких НВК міста та ЗОШ учнів годуватимуть двічі на день – гарячим сніданком (за кошти міського бюджету) та обідом (за кошти батьків), тоді як в інших закладах освіти може бути й більша кількість разів, але теж за кошти батьків. Сума, яка виділятиметься з міського бюджету на гарячі сніданки, становитиме 4.80, а обіди коштуватимуть для учнів 1–4 класів 8.50; учнів 5–11 класів – 9.90.
Слід зазначити, що протягом тижня, 26–30 січня, мають відбутися батьківські збори в закладах, де до відома батьків доведуть стан ситуації та дійдуть спільної згоди з приводу подальшої оплати харчування учнів. Зазначено також, що між перервами в харчуванні протягом дня має пройти не менше чотирьох годин. Тому під питання потрапляють групи продовженого дня, де діти перебувають переважно до 18-ї години.
Ми поцікавилися в батьків, як вони ставляться до таких змін. І ось що почули.
Пан Станіслав, син навчається у 2-му класі загальноосвітньої школи:
– Син удома не снідає, тому мені важливо, аби він бодай щось перекусив у школі. Потім ми з дружиною забираємо його додому, де він отримує повноцінний обід. Потреби в ГПД (групі продовженого дня) не маємо, тож сплачувати за обіди нам не потрібно.
Пані Наталія, донька навчається у 3-му класі ЗОШ:
– Я працюю до 18.00. Не маю змоги забирати доньку швидше. Вона відвідує ГПД й потребує харчування. Звісно, неможливо цілий день пробути без їжі, тому шукатиму альтернативу: даватиму або бутерброди, або гроші на булочки. У випадку булочок не можу бути впевнена, що дитина витратить кошти саме на них. Можливо, якщо вартість відповідатиме якості, платитиму за обіди.
Пані Ірина, донька навчається в 1-му класі:
– Якість обідів у нашій школі бажала бути набагато кращою. Те, чим годували дітей, неможливо споживати із задоволенням. Фінансовий стан нашої родини важкий: чоловік тимчасово не працює, а ще й старенькі батьки… тому відмовимося від платних послуг харчування у школі.
Пані Валентина, син навчається у 4-му класі ЗОШ:
– Мій син достатньо дорослий, щоб після уроків самостійно прийти додому, тому не відвідує ГПД, і мене не дуже стосуватиметься це нововведення. Достатньо буде й безкоштовного гарячого сніданку в школі, тим більше, що дитина снідає і вдома.
Тож будемо сподіватися, що кожен заклад міста обере найбільш прийнятний вихід насамперед з огляду на інтереси дітей.
Марія КЕСЛЕР
Новини Закарпаття – «Карпатський об’єктив»