Коли закарпатці здаватимуть біометричні дані при оформленні шенгенських віз?
Незабаром в Україні буде запроваджена обов’язкова процедура збору біометричних даних під час оформлення шенгенських віз. Про це йдеться у повідомленні Міністерства закордонних справ України.
До бази даних вноситиметься вся подана до консульської установи інформація, а також цифрова фотографія та відбитки всіх пальців рук.
Як відомо, з 1 січня 2015 року Україна почала видачу біометричних паспортів, де також будуть міститися скановані відбитки пальців. Тож чи повинні власники біометричних паспортів здавати відбитки пальців ще й для оформлення шенгенських віз? Коли закарпатцям чекати на такі новації та чи вплине збір біометричних даних на ціну, термін і мобільність видачі віз? Про все це говоримо з консулом Генерального консульства Угорщини в м. Ужгороді Ласлом Віда.
– Пане Ласло, розкажіть, будь ласка, детальніше про VIS та коли цю систему планують запровадити в Україні?
– VIS (візова інформаційна система) буде запроваджена в дипломатичних представництвах та консульських установах країн – членів ЄС в Україні орієнтовно наприкінці січня. Сама ж система VIS створена для обміну візовими даними між державами – членами Шенгенського договору. Запрацювала вона ще у 2011 році. З того часу VIS поступово вводять у дію в різних регіонах світу. Розпочали з Північної Африки, і зараз прийшла черга запровадити таку інновацію на теренах країн Східного партнерства, в тому числі й України.
Суть цієї системи в тому, що, окрім звичайних документів, які подаються для оформлення візи, заявник повинен особисто з’явитися в консульстві, аби здати біометричні дані. Йдеться про відбитки десяти пальців рук та цифрову фотографію. Єдине, що поки не зовсім зрозуміло: чи точно ця система стартує в Україні 29 січня.
– Яка головна мета введення візової інформаційної системи?
– VIS упроваджується насамперед для того, аби зменшити число фальсифікацій віз. Система дозволяє прикордонникам оперативно та надійно перевірити, чи є людина, яка надає візу, її законним власником. Біометричні технології дозволяють легко ідентифікувати ту чи іншу особу. Завдяки цьому шахраї вже не зможуть використовувати проїзні документи іншої людини.
Під час запровадження візової інформаційної системи в ЄС була подвійна мета: по-перше, покращити безпеку в країнах Європи, а по-друге, забезпечити оперативний обмін інформацією між компетентними службами держав Шенгенської зони.
Україна опинилася серед країн, в яких в останню чергу запроваджується VIS. Це говорить про те, що країни Шенгену визнали, що не вважають її найбільш ризиковою в сенсі нелегальної міграції.
– Чи готове Генеральне консульство Угорщини в м. Ужгороді до того, щоб уже з кінця січня запрацювати за новою схемою?
– Так, безумовно. Варто зазначити, що на сьогодні консульські установи всіх країн, у тому числі й Угорщини, готові до того, аби вже з кінця січня розпочати збір біометричних даних при оформленні шенгенських віз.
Що стосується конкретно Генерального консульства Угорщини в м. Ужгороді, то, окрім відповідної техніки, у нас є і працівники, які мають значний досвід роботи з цим обладнанням. Оскільки вже п’ятий рік видаємо дозволи на малий прикордонний рух. А для цього, як відомо, теж потрібний збір біометричних даних. Щороку видаємо близько 15–20 тисяч таких дозволів. Тож у цьому напрямі в нас уже є досить хороші напрацювання.
Єдиний момент, що у зв’язку із таким нововведенням усі заявники повинні з’явитися в консульські установи особисто.
– Чи не спровокує таке нововведення черги під консульством та чи вплине на ціну й оперативність видачі віз?
– У жодному разі. Так, стане дійсно більш людно, але сама процедура займає приблизно 2–4 хвилини. Це, швидше, буде додаткове навантаження для наших працівників. Однак ми готові організувати роботу таким чином, щоб клієнти не відчули жодної різниці. Хочу наголосити: окрім того, що заявнику потрібно буде особисто в нас з’явитися, таке нововведення більше ні на що не вплине: ні на ціну віз, ні на оперативність їх видачі.
– Протягом якого часу відбитки пальців будуть дійсні?
– Біометричні дані дійсні упродовж наступних 59 місяців після внесення відповідної інформації до VIS. Тобто якщо ви здали відбитки пальців і через рік знову приходите, аби подати документи на візу, то збір біометричних даних уже не потрібен. Адже раніше здані біометричні дані можуть бути використані протягом 5 років у всіх країнах шенгенського договору. Виходить, що туристи, які зазвичай у турагенствах заповнюють візову анкету, залишають у них паспорт, фото й отримують документ уже із візою, тепер будуть змушені з’явитися в консульстві особисто раз на 5 років.
– Кому біометричні дані здавати не потрібно, згідно з винятками?
– Є вузьке коло осіб, які можуть не здавати біометричні дані. По-перше, це діти до 12 років. По-друге, люди, які просто фізично цього зробити не в силі. По-третє, деякі високопосадовці.
– Чи повинні власники біометричних паспортів здавати відбитки пальців ще й для оформлення шенгенських віз?
– Так, на сьогодні дійсно є деяка плутаниця з цим. Варто наголосити, що біометричні паспорти – це суто внутрішні справи України, які жодним чином не пов’язані із шенгенською системою VIS.
– У травні в Ризі відбудеться саміт Східного партнерства, і Україна хотіла б, як сказав нещодавно Петро Порошенко, отримати в латвійській столиці чітку дату запровадження безвізового режиму для українців. На вашу думку, така відповідь з боку ЄС у травні в Ризі реальна?
– Важко говорити про це сьогодні. Я розумію, що це вирішиться на вищому політичному рівні. Наразі Україна досить добре виконує план дій щодо лібералізації ЄС візового режиму. Між іншим, видача нових біометричних паспортів – це теж крок у правильному напрямі для надання Україні безвізового режиму. Але робити прогнози, що буде в травні, поки зарано. Вважаю, є багато очікувань з українського боку, що буде отриманий гарний сигнал на Ризькому саміті. Тож поживемо – побачимо.
Розмовляла Христина БІКЛЯН
Новини Закарппаття – «Карпатський об’єктив»