Через Закарпаття будуть возити російське ядерне паливо для Угорщини
Європейська комісія та співтовариство з атомної енергії “Євроатом” затвердили договір між Росією та Угорщиною про постачання російського ядерного палива для реакторів угорської АЕС “Пакш”. Про це заявив глава кабінету прем’єр-міністра Угорщини Янош Лазар. За словами угорського урядовця? на даний момент немає жодних перешкод, аби у 2018 році розпочалося будівництво нових реакторів. Нагадаємо, що раніше видання Financial Times повідомило, що Єврокомісія заблокувала угоду між Орбаном та Путіним про будівництво в Угорщині енергоблоків атомної електростанції “Пакш-2”.
Згідно з договором, Росія надає Угорщині кредит у розмірі до 10 млрд євро на реалізацію проекту.
Виникає питання: як будуть перевозити ядерне пальне, у тому числі відпрацьоване? Адже наразі існує єдиний шлях – через територію України. Ще у 2012 році Україна підписала угоду з урядами Росії і Угорщини про співпрацю у перевезенні ядерних матеріалів. У Києві 17 жовтня підписано Угоду між урядом Російської Федерації, урядом Угорщини і Кабінетом міністрів України про співпрацю у сфері перевезення ядерних матеріалів через територію України. Мова йде про спеціальні поїзди, що сформовані із порожніх вагонів – контейнерів (типу ТК-6 і вагонів супроводження типу ВСТК) або завантажені відпрацьованим ядерним паливом. Сторони домовились, що пунктом передачі ядерного палива буде залізнична станція Чоп із перестановкою колісних пар у Мукачеві. У випадку можливої радіаційної аварії, що може трапитись при перевезенні ядерного палива, Угорська сторона несе відповідальність за відшкодування збитків, заподіяних на своїй території, а Російська сторона – на території України. Досі відпрацьоване ядерне паливо з Пакшської АЕС відправлялося в Росію. Однак в Угорщині нині розглядають і варіант з будівництва сховища для відпрацьованого ядерного палива.
За інформацією газети Népszabadság, у такому разі це може призвести до збільшення витрат на заплановане розширення заводу у два рази. А саме сховище для відпрацьованого палива з існуючих чотирьох блоків атомної електростанції буде коштувати близько 1,671 млрд форинтів (5,62 млрд євро). Однак, як зазначає газета, насправді ніде в світі немає умов для безстрокового зберігання радіаційних відходів атомних електростанцій, хоча такі об’єкти і будуються.