Бобри житимуть в Ужі недовго?
Експерти запевняють – це дійсно може бути бобер. Найближче поселення цих тварин в урочищі Дубки, що за 10 кілометрів від міста. Проте тварин все частіше змушують покидати свої оселі і рухатися вниз по течії.
«Колись при Радянському союзі в Ужгороді були ондатри, а тепер бобри, котрі вимушені мігрувати. Ну по-перше їх витісняють люди, що займаються чисткою каналів (йдеться про Невицький канал – авт.), не дають їм жити спокійно і ті вимушені спускатись вниз по річці. От якраз зараз я тут в Дубках і бачу, що популяція значно збільшилась, бо все, що вигнали, коли чистили канал, спустилось сюди. Дуже багато наслідків їх діяльності, проте вони навчились пристосовуватись. Бобри не роблять хатки, не будують плотини і відповідно не затоплюють територію. Вони навчились рити нори у дамбах і там живуть. Тобто вони не роблять великої шкоди. Багато бобрів люди зустрічали на Латориці, а тепер є й на Ужі. Але я не певен, що в місті вони довго проживуть. В першу чергу біди нароблять самі люди. Бобри дуже розумні – якщо буде якийсь прецедент, вони самі звідси підуть», – розповів краєзнавець-аматор Олександр Богданов, що роками досліджує життя бобрів на Закарпатті.
Ужгородські науковці стверджують, що бобри в центрі міста – це не дивина. Колись вони тут жили, як і найближчі родичі – ондатри. Але цих тварин потім винищили через їхнє цінне хутро. «На початку ХХ століття вони були властиві нашій області. Проте згодом їх винищили. Зараз вони по-трохи повертаються. Зрештою, вперше за останні 10-15 років бобрів помітили саме на околицях Ужгорода, а вже звідти вони почали активно поширюватися областю. В Європі цей вид охороняється і живе на річках у великих містах. Думаю, вони зможуть вижити в нашому місті. Проте вони дуже примхливі, бобри не їдять вербу, що переважно росте поблизу річок, а полюбляють осику», – розповів доцент кафедри зоології УжНУ, кандидат біологічних наук Федір Куртяк.
Також науковець запевнив, що у бобри не нанесуть значної шкоди місту. Вони не зможуть перегатити Уж, та й потреби у цьому нема. Річка широка і досить глибока. Їм цього вистачить. Науковець також розповів, що бобри мають значний ареал. Вони можуть спускатися та підійматися на кілька кілометрів по руслу від місця, де їх побачили. Тож якщо цю тварину зустріти в центрі Ужгорода, імовірно, що живе вона десь за містом, де достатньо їжі для проживання. Зоолог також припустив, що в межах Ужгорода бобри зможуть оселитися поблизу Боздоського парку.