На травневі за кордон? Нагадуємо правила його перетину
Невдовзі на українців чекають «травневі» вихідні, і багато хто захоче провести їх за кордоном. Закарпатська митниця ДФС у зоні своєї діяльності має митні пункти пропуску, через які можна потрапити в Словаччину, Угорщину та Румунію.
Ці європейські напрямки наразі є досить популярними, і тому багато хто зі співвітчизників обере для перетину кордону саме ці, закарпатські, пункти пропуску. Тим більше, що гості з інших областей України, чи інших країн, можуть протягом одного дня насолодитись цвітінням сакур-магнолій в Ужгороді, і того ж таки дня перетнути кордон, щоб відвідати словацьку Братиславу чи угорський Будапешт.
Для того аби швидко, комфортно й без зайвих клопотів перетнути кордон вам в нагоді стануть, правила визначені вітчизняним законодавством.
Якщо ви виїжджаєте з України, то умови вивезення громадянами товарів за межі митної території визначені статтею 371 Митного кодексу України.
Так, товари, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10 000 євро, не підлягають письмовому декларуванню при вивезенні їх громадянами за межі митної території України. Це правило не стосується товарів, на які законом встановлено вивізне мито та/або якщо відповідно до закону державними органами видаються документи, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами. Такі товари підлягають письмовому декларуванню, із сплатою вивізного мита та з поданням відповідних документів, виданих державними органами.
При вивезенні товарів зверніть також увагу на особливості митного законодавства суміжної сторони, адже кожна країна може мати свої норми, наприклад, скільки і чого можна ввозити на її територію без оподаткування і сплати митних платежів.
Якщо ви повертаєтесь на Батьківщину, то умови ввезення товарів такі. Для полегшеного сприйняття правил ввезення, зазначимо, що на митних постах Закарпатської митниці ДФС існує двоканальна система пропуску товарів – так звані «зелений» та «червоний» коридори.
«Зелений коридор» призначений для громадян, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо їх ввезення або вивезення. Проходження цим коридором звільняє громадян від заповнення митної декларації.
«Зелений коридор» громадяни мають право обрати у випадках, якщо вони переміщують:
1. Особисті речі:
– два мобільних телефони, одна відеокамера, один фотоапарат, два переносних персональних комп’ютера;
– спортивне спорядження;
– особисті прикраси, які були у користуванні;
– одяг, взуття, призначені виключно для власного користування;
– 500 мл туалетної води та/або 100 мл парфумів
– інші товари для особистого користування.
2. Товари, загальна вартість яких не перевищує 500 євро, а вага 50 кг (наземним транспортом) та 1 000 євро (повітряним).
3. Готівкову валюту України або іноземну валюту у сумі, яка не перевищує 10 000 євро (в еквіваленті) на одну особу.
4. Алкогольні напої: горілчані вироби (горілка, коньяк, віскі та інші) у кількості 1 л, вино — 2 л, пиво — 5 л;
5. Тютюнові вироби — 200 цигарок або 50 сигар чи 250 г тютюну (або 250 г цих виробів).
6. Продукти харчування для власного споживання на суму, яка не перевищує 200 євро:
– в упаковці виробника (призначеній для роздрібної торгівлі) — 1 упаковка або загальною масою не більше, ніж 2 кг кожного найменування;
– без упаковки – до 2 кг кожного найменування;
– неподільний продукт, готовий до безпосереднього вживання – 1 шт. кожного найменування.
7. Лікарські засоби у кількості, що не перевищує 5 упаковок кожного найменування на одну особу (крім тих, що містять наркотичні чи психотропні речовини) або що не перевищує зазначену в рецепті (наявному в особи), виданому на ім’я цієї особи та засвідченому печаткою лікаря та/або закладу охорони здоров’я.
Проходження митного контролю по «червоному коридору» передбачає заповнення громадянами митної декларації, а у разі наявності товарів, які перевищують встановлені норми – і сплату податків.
Громадянин обирає «червоний коридор» у випадку, якщо він переміщує:
1. Товари :
– загальна вартість яких перевищує 500 євро, а вага 50 кг (наземним транспортом), або вартість яких перевищує 1 000 євро (повітряним);
– загальна вартість яких не перевищує 1 000 євро та ввозяться частіше одного разу протягом однієї доби.
2. Готівкову валюту України або іноземну валюту в сумі, яка перевищує 10 000 євро (в еквіваленті) на одну особу;
3. Домашніх тварин за наявності оригіналів міжнародних ветеринарних сертифікатів країн, з яких походять ці тварини.
4. Якщо пасажир переміщує товари, загальна митна вартість яких не перевищує 500 євро (наземним шляхом) або 1 000 євро (повітряним) та ввозяться особою, яка в’їжджає в Україну частіше одного разу протягом однієї доби, або товари, загальна митна вартість яких від 500 до 10000 тис. євро (наземним шляхом) або 1 000 до 10 000 євро, то такі товари оподатковуються ввізним митом у розмірі 10 % митної вартості, податком на додану вартість.
Якщо ж загальна митна вартість товарів перевищує 10 000 євро, такі товари оподатковуються ввізним митом за повними ставками згідно з Митним тарифом України, податком на додану вартість.
Податки нараховуються із розрахунку вартості товарів. Для цього пасажирам слід пред’явити посадовій особі митниці товарні чеки, ярлики та інші наявні цінові документи. Якщо такі документи відсутні, посадові особи митниці визначають митну вартість товарів на підставі цін на ідентичні або подібні товари, – пише відділ комунікацій Головного управління ДФС у Закарпатській області.