Як обрати саме СВОЮ вишиванку?
«Карпатський об’єктив» дізнавався, де і за скільки на Закарпатті можна придбати собі вишиванку.
“Із весною стартує й сезон вишиванок: нині кожен українець вважає за потрібне мати таку річ у своїй шафі. А при нагоді в ній можна й на патріотичний марш, фестиваль і до театру чи церкви в неділю… Бо патріотично. Бо красиво. Бо благородно. Але водночас – і дорого. Ми пройшлися по крамницях, вивчили «прилавки» інтернет-магазинів, поспитали в майстринь народної вишивки і прицінилися, де найкраще, найякісніше та найдешевше. Якщо починаєте пошуки сорочки і прагнете розжитися якісною річчю, але не надто розбираєтеся в народній вишивці, зверніться по допомогу до знаючих людей або ж вивчайте питання в Інтернеті. Інакше ризикує переплатити: покупця-незнайкам, як правило, видають машинну вишивку за ручну, ще й грошей здирають утридорога.
Здебільшого на пошуки вишиванки закарпатці вирушають до найближчого сувенірного магазину. Тут товар на будь-який смак: сорочки із машинною вишивкою – від 700 грн, ручною – від 1200 грн до 3–4 тис. Дитячі речі – від 350 грн. В асортименті також вишиті сукні (від 1300 грн – машинна, від 2,5 тис. – ручна робота). Є й костюми сучасного крою, декоровані вишивкою (від 2,5 тис. грн), навіть жакети (від 1800 грн) та пальта (5 тис. грн). Знаючі закарпатці, аби не переплачувати в магазинах (у випадку, якщо хочуть придбати кілька штук або ж для всієї родини), їдуть за сорочками на нічний базар у Коломию. Він діє раз на тиждень – із середи на четвер, продають там вишитий крам уночі. До речі, майже весь асортимент сувенірних магазинів – саме звідти. Дешевші там сорочки вполовину. Тобто, якщо в Мукачеві чи Ужгороді найдешевша вартує 700 грн, у Коломиї знайдете за 350. Але уважно роздивляйтеся крам, сказано ж: ніч. Перевірте шви (аби вишивка не розійшлася), якість ниток (аби не вилиняли при першому ж пранні) … – і хай щастить вам у виборі. Але в таких місцях (на базарі та в магазинах), як правило, продається «ширвжиток». Кажучи простіше: на марш вишиванок ризикуєте прийти в такій же сорочці, як іще з добрий десяток людей.
Але ж у випадку із вишиванкою хочеться неповторності! Тоді вам – до майстринь народної вишивки. Де їх шукати? Методом «сарафанного радіо» або ж у Всесвітній павутині. Щоправда, замовлення отримаєте не одразу – як правило, доведеться почекати місяць-два. Зате точно знатимете, що купите унікальну річ, зроблену спеціально для вас. За це, звісно, доведеться, заплатити: від 3 тисяч грн. Ви можете обирати полотно (домоткане, льон, бавовну чи навіть батист), орнаменти, техніки, самі придумувати художню композицію вишивки. Одним словом, отримаєте витвір народного мистецтва, схожого на який не матиме ніхто! Крутішим за таку вишиванку (хоча питання спірне) може бути тільки аутентична річ. Мало кому так пощастило, але є люди, яким у спадок дісталася така собі «бабина скриня» із сорочками, хустками, намистом, спідницями, кептарями, сувоями полотна… У такому разі носіть ці речі із радістю. Їм нема ціни. Ані рівні серед сучасних робіт. Чому? Бо вони освячені часом. Але якщо «скрині» нема, можна й купити автентичну вишиту сорочку початку століття (в Інтернеті – від 650 грн до $1,5тис.). Щоправда, із закарпатських сорочок знайдете тільки притаманні для Гуцульщини, рідше – Бойківщини. А можна задля цього зібратися в експедицію в глухі села й у бабусь придбати собі сорочку. Але вам може й не пощастити, бо в селах, де ще лишилися такі речі, давно «працюють» торговці, що скуповують давній одяг і продають на антикварних ринках чи особистим клієнтам. Хоча можна спробувати вийти на цих торговців і таким чином купити собі вишиванку. Тоді готуйтеся викласти 1–1,5 тис. грн. Але якщо вже маєте таку благородну мету – придбати собі таку ж сорочку, яку носили в селі, звідки ваші корені, – зверніться до працівників музею. Дослідник закарпатської вишивки Роман Пилип запевнив «Карпатський об’єктив», що в Ужгородському скансені, де велике зібрання вишитого одягу із усіх куточків Закарпаття, вам допоможуть. Покажуть ту ношу, що побутувала у вашому регіоні, дадуть сфотографувати чи перемалювати орнамент… Це все – майже задарма (сплатите тільки гроші за вхідний квиток до музею). Тому звертайтеся! Шукайте свою сорочку й вишивайте! Адже саме така сорочка буде найближча до тіла. Чому? Бо вона нестиме енергетику вашої – до найменшого квадратного метра – землі, тієї, звідки корені вашого роду, котра увібрала піт і сльози ваших предків і дала свій сік для того, аби на ній росло й цвіло ваше родове дерево.”