Які три важливі правила про терміни придатності продуктів має знати закарпатська господиня
Купуючи продукти, більшість з нас намагається звертати увагу на зазначені терміни придатності. Але чи правильно ми розуміємо вказані цифри?
Ось декілька правил, які допоможуть розумніше відноситися до цифр на упаковці продукту.
Не усі продукти небезпечні після закінчення терміну придатності
Здоровий глузд підказує, що продукт не може зіпсуватися вмить. У останній день терміну придатності їсти ще можна, а наступного дня це вже отрута? Це дивно. Англійською мовою термін придатності позначається фразою “bestbefore”. Тобто “зберігає кращі якості до”.
Дійсно, більшість продуктів після терміну придатності просто перестають бути ідеальними, виробник більше не гарантує їх корисних властивостей або смаку. Але це не означає, що вони відразу стають небезпечні.
Правило тут просте. Чим коротше сам термін придатності, тим більше вірогідності, що після його закінчення продукт може бути небезпечний для здоров’я. Так, якщо термін придатності всього добу, то навіть через 2-3 години після вказаного часу продукт варто викинути. Наприклад, магазинний салат з майонезом.
Якщо ж термін придатності декілька років, то ще пара місяців погоди не зробить. Навіть через рік такі продукти зазвичай не небезпечні, просто втрачають свої властивості. Наприклад, макарони можуть злежатися, втратити твердість, смакові якості, але отруйними не стануть.
Умови зберігання мають вирішальне значення
На більшості продуктів вказані рекомендації за умовами зберігання. І зазначені терміни дійсні тільки за цих умов. При недотриманні цих правил терміни придатності зазвичай сильно скорочуються.
В першу чергу, мова, звичайно, про температуру. Загальне правило тут просте. Якщо ви не впевнені, що в магазині дотримувалися умов зберігання, то скорочуйте термін придатності як мінімум на третину, точніше значення залежить, звичайно, від конкретного продукту.
З іншого боку, можна і продовжити термін придатності, якщо, наприклад, заморозити продукт. Приміром, в охолодженого м’яса термін придатності невеликої, але при зберіганні в морозилці він, звичайно, міняється.
Зазвичай на упаковці вказано, що після розкриття упаковки зберігати продукт можна дуже обмежений час, часто не більше доби. Виробники неофіційно визнають, що це перестраховка, насправді зберігати можна все ж довше, особливо якщо прикрити продукт, наприклад, фольгою.
Вірте своєму організму, а не цифрам
Якщо вас бентежить запах або присмак продукту, можна навіть не дивитися на термін придатності. Просто відмовляйтеся від такого продукту, йому місце в сміттєвому контейнері. Якщо ж, навпаки, після закінчення терміну придатності ви не помічаєте нічого підозрілого, не треба відразу викидати продукт.
Для вірності варто використати, коли це можливо, додаткову теплообробку, а також не давати такий продукт дітям: їх система травлення чутливіша.